Do czego służy mapa katastralna?
Źródłem wielu szczegółowych informacji na temat nieruchomości i terenu wokół niej, wraz z innymi strukturami, jest mapa katastralna. Choć jest to dokument niezbędny w planowaniu budowlanym i zarządzaniu nieruchomościami, często wykorzystywany jest także w sprawach prywatnych.
W praktyce mapy katastralne są niejednokrotnie używane podczas transakcji nieruchomościami. To z nich potencjalny nabywca odczytuje dokładnie, gdzie leżą granice działki. Mapa taka pomaga również w rozstrzyganiu sporów dotyczących granic nieruchomości. Dowiedz się, jaka jest różnica między mapa katastralna a zasadniczą i gdzie jeszcze ma zastosowanie.
Co to jest mapa katastralna i co zawiera ten dokument?
Mapa katastralna, inaczej zwana również mapą ewidencyjną, jest urzędowym dokumentem kartograficznym. To przy jej pomocy przedstawione są przede wszystkim granice działek i usytuowanie budynków na danym obszarze. Jednak mapa katastralna to źródło innych ważnych informacji, takich jak:
- numery ewidencyjne działek,
- granice działek,
- punkty graniczne,
- kontury budynków z numerami porządkowymi,
- nazwy ulic, placów oraz zbiorników wodnych,
- sieć uzbrojenia terenu.
Co ważne, mapa katastralna zostaje stworzona zgodnie z bazą danych ewidencji gruntów i budynków, zawartą w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym. Z kolei szczegółowe przepisy reguluje art. 26 Rozporządzenie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii.
Mapa katastralna a zasadnicza – jaka jest między nimi różnica
Mapa zasadnicza i mapa ewidencyjna (katastralna) to dwa różne typy map. Każda z nich ma swoje unikalne zastosowania, które wynikają z informacji, jakie zawierają. Mapa zasadnicza, jako podstawowe opracowanie kartograficzne danego terenu, oferuje znacznie szerszy zakres informacji niż mapa ewidencyjna, uwzględniając takie aspekty jak ukształtowanie, zagospodarowanie i uzbrojenie terenu.
Z drugiej strony, mapa katastralna, choć nie tak rozbudowana, jak mapa zasadnicza, umożliwia identyfikację działki po numerze i stanowi cenne źródło informacji dla geodetów, urzędów administracji publicznej oraz osób prywatnych.
Gdzie są używane mapy katastralne?
W wielu dziedzinach mapy katastralne stanowią nieodzowne narzędzie, a jego brak skutkowałby znacznymi utrudnieniami i brakiem niezbędnych informacji przestrzennych. Znaczenie tych map można rozpatrzyć z kilku perspektyw.
- Planowanie przestrzenne – stanowią podstawę dla opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego. Dzięki nim architekci mogą precyzyjnie określić granice działek, usytuowanie obiektów budowlanych oraz przeznaczenie terenów.
- Zarządzanie nieruchomościami – mapy katastralne ułatwiają rozpoznanie działek, ustalanie ich wartości, ewidencjonowanie zmian własnościowych oraz prowadzenie rejestru gruntów. To właśnie dzięki temu właściciele domów, agencje nieruchomości i urzędy administracji publicznej zarządzają swoimi gruntami.
- Cele prawne – mapy ewidencyjne odgrywają ważną rolę w sprawach sądowych, stanowią dowód w postępowaniach granicznych, spadkowych i roszczeniowych. Co więcej, przedstawienie granic działek ułatwia rozstrzyganie sporów.
Co istotne, z map katastralnych korzystają zarówno instytucje publiczne i firmy, jak i osoby prywatne. Stanowią pomoc w ustaleniu lokalizacji działki, sprawdzeniu jej granic oraz w planowaniu jakichkolwiek nowych inwestycji budowlanych. Dostępność map katastralnych online ułatwia obywatelom samodzielny dostęp do tych informacji. Jeśli potrzebujesz rzetelnej mapy katastralnej, zapraszamy do kontaktu z biurem Geodezyjne Pomiary.