Grodzenie działki. Kiedy potrzebna jest obecność geodety?

Grodzenie działki nie jest czynnością obowiązkową, jednak wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wydzielenie przestrzeni między sąsiadującymi posiadłościami czy przebiegającą tuż obok drogą. Wynika to z wielu kwestii – chęci stworzenia komfortowej, prywatnej i bezpiecznej przestrzeni czy ze względów estetycznych. Choć nabywcy działek posiadają do nich pełne prawa, grodzenie działki musi odbyć się pod kontrolą odpowiednich instytucji oraz zgodnie ze wszystkimi normami Prawa budowlanego, jakie aktualnie obowiązują.

Wydawać by się mogło, że grodzenie działki nie wymaga dopełnienia żadnych formalności, jednak nic bardziej mylnego. Chęć wyznaczenia granic działki należy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta z odpowiednim wyprzedzeniem, tj. około 30 dni przed rozpoczęciem prac. W przedstawionej dokumentacji powinny znaleźć się informacje o rodzaju i sposobie wyznaczania granic działki, terminie, w jakim ma zostać wykonana usługa oraz potwierdzenie prawa własności nieruchomości.

Pomiary geodezyjne

Gdy na działce nie widać obecności znaków geodezyjnych lub ich odczyt wydaje się być niejasny, warto przy wyznaczaniu granic działki skorzystać z pomocy wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów z zakresu geodezji i kartografii. Profesjonaliści, którzy wyznaczą granice działki oraz opracują plan przebiegu ogrodzenia, wykluczy całkowicie wszelkie spory sąsiedzkie, związane z niewłaściwym odgrodzeniem posiadłości czy ewentualne nakazy organu administracyjnego o rozbiórce płotu.

Grodzenie działki, przeprowadzone przez geodetów, bazować będzie na wcześniej dokładnie opracowanej mapie geodezyjnej do celów projektowych. Szczegółowe pomiary geodezyjne pomogą wyznaczyć dokładne granice działki i wskazać miejsce, w jakim może stanąć ogrodzenie, niebędące zagrożeniem dla ludzi i zwierząt oraz spełniające wszystkie pozostałe normy.

Mapy geodezyjne, grodzenie działki

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi geodezyjno-kartograficzne, przeprowadzając dokładne pomiary geodezyjne, tworząc mapy do celów projektowych, dopełniając formalności i wykonując wyznaczania granic działki. Do każdego zlecenia pochodzimy w sposób indywidualny, pozostając do dyspozycji klientów w całym okresie trwania współpracy. Do grodzenia działki wykorzystujemy wysokiej jakości sprzęt, pozwalający na szczegółowe pomiary geodezyjne. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Chętnie udzielimy odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu wyznaczania granic działki na podstawie mapy geodezyjnej.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: blog