Jak przeprowadzić podział działki budowlanej, na której stoi dom?
Proces podziału działki budowlanej, na której znajduje się nieruchomość, opiera się na precyzyjnych oraz wymagających procedurach administracyjnych. Realizowany przez wykwalifikowanego geodetę, umożliwia skuteczne przeprowadzenie go zgodnie z planem oraz aktualnymi przepisami.
Niektóre elementy procesu mogą być wykonane przez inwestora, jednak tylko powierzenie kompleksowej obsługi w ręce fachowców pozwoli na sprawne, a co istotniejsze – bezbłędne ukończenie w optymalnym terminie.
Czy zawsze można dokonać podziału nieruchomości?
Istnieje możliwość podziału geodezyjnego działki, na której znajduje się nieruchomość, jeśli objęta jest ona miejscowym planem zagospodarowania. Nie zawsze gmina realizuje tego typu dokumentację, jednak w takiej sytuacji również można dokonać podziału nieruchomości, pod warunkiem że nie jest to sprzeczne z innymi, odrębnymi przepisami, a także jest zgodne z decyzjami o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Nieruchomości nie można podzielić w sytuacji, gdy nie posiada ona dostępu do drogi publicznej oraz nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej.
Podział geodezyjny działki rozpoczyna się na wniosek bądź też z urzędu. Ten pierwszy może być złożony przez właściciela, ale również użytkownika wieczystego. Wniosek składany jest do właściwego organu administracyjnego, na którego terenie znajduje się działka. Do wskazanego dokumentu należy dołączyć wstępny projekt podziału, który musi być przygotowany przez geodetę. Specjalista nie może być stroną w postępowaniu administracyjnym, a jedynie wykonawcą umowy cywilno-prawnej.
Etapy procesu podziału geodezyjnego działki
Wstępny projekt podziału działki budowlanej jest realizowany przez wybrane biuro geodezyjne, na kopii mapy zasadniczej, bądź też mapy katastralnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ten etap inwestor może zrealizować samodzielnie, jednak zaleca się, aby powierzyć cały proces specjaliście, gdyż pozwoli to na uniknięcie błędów, a przede wszystkim zaoszczędzi czas, w jakim proces będzie realizowany. Wniosek wraz z projektem podziału geodezyjnego działki powinien zostać złożony wraz z dokumentami, które potwierdzają tytuł prawny do nieruchomości. Nasza firma z przyjemnością wykona cały proces z pełnym profesjonalizmem.
Tok postępowania administracyjnego stwierdza zgodność projektu podziału nieruchomości zarówno z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jak i z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Uzyskanie pozytywnej opinii organu samorządowego jest jednoznaczne z zatwierdzeniem decyzji o podziale działki, na której znajduje się dom. W przypadku chęci złożenia sprzeciwu na decyzję, należy złożyć zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 7 dni roboczych od dnia, w którym doręczono postanowienie.
Podział geodezyjny działki – zakończenie procesu
Uzyskanie pozytywnej opinii o podziale nieruchomości umożliwia realizację kolejnego kroku, a mianowicie prace kartograficzno-geodezyjne, których efektem jest zatwierdzenie projektu podziału nieruchomości przez właściwy organ administracyjny. Pomiar geodezyjny działki, jak i dalsze czynności geodety, wymagają zarówno zgłoszenia do właściwego Powiatowego Ośrodka Geodezyjnego, jak i analizy danych znajdujących się w księdze wieczystej. Efektem prowadzonych działań jest operat podziału nieruchomości, w skład którego wchodzą: protokół przyjęcia granic nieruchomości, mapa z projektem podziału, wykaz zmian gruntowych oraz synchronizacyjny.
Komplet dokumentów powinien być złożony do PODGiK – właściwego dla miejsca położenia działki, która jest przedmiotem podziału. Moment zarejestrowania operatu przez PODGiK umożliwia geodecie pobranie dokumentów, a następnie przekazanie ich osobie wnioskującej o podział majątku. Wnioskodawca natomiast składa dokumenty uzupełnione o wniosek o wydanie decyzji do właściwego organu administracyjnego. Organ, po przyjęciu oraz weryfikacji wniosku, wydaje decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości.