Przygotowanie terenu pod budowę – o czym nie możesz zapomnieć?

Podjęcie decyzji o wybudowaniu domu lub innego budynku wiąże się z koniecznością wykonania szeregu czynności. Na skuteczność inwestycji przekłada się m.in. odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę.

Prawidłowo przeprowadzone prace ziemne usprawniają cały proces. Nieodzownym ich elementem są badania geodezyjne, bo odgrywające kluczową rolę w kontekście dalszych etapów budowy.

Przygotowanie terenu pod budowę a wymagane dokumenty

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac na działce należy zgromadzić dokumentację dotyczącą danego przedsięwzięcia. Mowa tutaj o pozwoleniu na budowę i decyzji o warunkach zabudowy, a także o wszelakich innych dokumentach, których wymagają lokalne urzędy.

Przygotowanie terenu pod budowę – od czego zacząć?

Przygotowanie terenu pod budowę domu lub innego budynku należy zacząć od usunięcia wszelakich przeszkód, aby stworzyć miejsce dla maszyn budowlanych. Najczęściej oznacza to wycięcie krzewów i drzew, przy czym trzeba pamiętać o uzyskaniu na to zgód odpowiednich organów. Czasami na danym obszarze znajdują się konstrukcje wymagające wyburzenia, np. stare budynki. Również i w tym przypadku niezbędne są niekiedy stosowne zezwolenia – nie da się zdobyć ich od ręki, dlatego należy zająć się tym tematem z wyprzedzeniem.

Kolejnym krokiem w ramach przygotowania terenu pod budowę jest wyrównanie go przy użyciu koparek czy innych maszyn. W sytuacji, kiedy na działce znajdują się zagłębienia, trzeba zająć się ich uzupełnieniem. Służy do tego ziemia lub specjalne materiały wyrównujące. W celu uzyskania pożądanego poziomu terenu nieodzowne jest oszacowane ilości ziemi do wywiezienia lub wyrównania, czyli przeprowadzenie analizy objętości ziemi.

Przygotowanie terenu pod budowę a pomiary geodezyjne

Bez wykonania prac geodezyjnych nie można ruszyć z budową. Przygotowana przez geodetę dokumentacja geodezyjna jest potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę. Prace geodezyjne obejmują szereg czynności, takich jak wykonanie m.in.:

  • pomiarów gruntów oraz w zakresie regulacji rzek czy innych cieków wodnych,
  • podziału, rozgraniczeń i scaleń działek,
  • badań osiadania, przemieszczania i odkształcania budowli,
  • map do celów projektowych,
  • inwentaryzacji powykonawczej domów i sieci uzbrojenia działki.

Oprócz tego geodeta zajmuje się wytyczaniem budynku, czyli wykonuje pomiar obiektu, a następnie nanosi go na mapę zasadniczą. Sporządza przy tym takie dokumenty jak np. szkice inwentaryzacyjne. Pomoc specjalisty jest też nieoceniona przy okazaniu stanu granic działki.

Badania geodezyjne – dlaczego są takie ważne?

Badania geodezyjne to niezwykle istotna część przygotowania terenu pod budowę domu. Dzięki nim możliwe jest określenie rodzaju gruntu oraz jego nośności i stabilności. Stanowią podstawę wyboru technologii, jaka będzie zastosowana przy budowie oraz doboru materiałów budowlanych. Informacje odnoszące się do nośności gruntu mają kluczowe znaczenie przy projektowaniu fundamentów, bo określają zdolność gruntu do utrzymania obciążenia budynku.

Przygotowanie terenu pod budowę jest dzięki badaniom geodezyjnym skuteczniejsze, gdyż pozwalają one zidentyfikować ewentualne zagrożenia geologiczne. Chodzi tu np. o działanie wód gruntowych czy osunięcia terenu. Bez takich informacji inżynierowie nie są w stanie opracować stosownych strategii mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia tych niebezpiecznych zdarzeń. Technologia i materiały budowalne zawsze muszą być dopasowane do konkretnych uwarunkowań gruntowych.

Pomiary geodezyjne – tylko w wykonaniu doświadczonych specjalistów

Przygotowanie terenu pod budowę rzutuje na jakość realizacji projektu budowlanego. Profesjonalnie przygotowana dokumentacja projektowa to klucz to sukcesu – głównie z uwagi na to, że dokumentacja budowlana stanowi podstawę do przeprowadzenia pomiarów geodezyjnych. Na terenie Poznania zajmuje się tym firma Geodeta GeoSpec z siedzibą w Gnieźnie – zakres jej działalności obejmuje Wielkopolskę. Wykwalifikowani specjaliści dysponują nowoczesnymi narzędziami, wiedzą i doświadczeniem.

Zlecenie prac geodezyjnych w Poznaniu – i nie tylko – profesjonalistom przynosi szereg korzyści. Klient ma przede wszystkim pewność, że pomiary i inne czynności zostaną wykonane z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań. Pomiary dzielą się na sytuacyjne i wysokościowe. Badania sytuacyjne określają wielkość, kształt i położenie elementów terenu względem innych, natomiast wysokościowe pozwalają wskazać różnice między wybranymi elementami terenu. Przynoszą one rezultat w postaci zlokalizowania obiektów budowlanych zgodnie z planem zagospodarowania przygotowanym przez projektanta.