Wytyczanie budynku

Prowadzenie prac budowlanych wiąże się z dopełnianiem wielu niezbędnych formalności, zdobywaniem licznych pozwoleń oraz kompletowaniem istotnych dokumentów. Za sprawą szczegółowych procedur, obiekty budowlane, które zostają oddane do użytku, muszą spełniać wszystkie normy i przede wszystkim stanowić gwarancję bezpieczeństwa dla przyszłych użytkowników danej nieruchomości. Wśród działań, o jakie należy zadbać podczas budowy obiektu budowlanego, znajduje się m.in. wytyczanie budynku.

Zanim jednak dojdzie do zlecenia wytyczania budynku, należy otrzymać pozwolenie na budowę. Jak je zdobyć? W pierwszej kolejności powinno się uzyskać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego działki lub warunków zabudowy w urzędzie gminy. Następnym, bardzo ważnym krokiem, jest zatrudnienie wykwalifikowanego, profesjonalnego geodety, który na podstawie aktualnej mapy zasadniczej oraz dokładnych pomiarów, stworzy mapę geodezyjną do celów projektowych. Mapa geodezyjna jest dokumentem obowiązkowym do wykonania projektu budowlanego w Polsce.

Wytyczanie budynku – geodeta

Kiedy posiada się już wszystkie plany geodezyjne, mapę do celów projektowych oraz projekt budowy obiektu, można przejść do kolejnej fazy przygotowań do ubiegania się o otrzymanie pozwolenia na budowę – wytyczanie budynku. Geodeta, zajmujący się wytyczaniem budynku, w rzeczywistości przenosi punkty obiektu z mapy geodezyjnej bezpośrednio na teren działki. Najlepiej, by zarówno sporządzeniem mapy, jak i wytyczaniem budynku, zajmował się ten sam geodeta. Wytyczenie budynku jest obowiązkowe. Zgodnie z ustawą Prawa budowlanego, budynki mieszkalne muszą zostać wytyczone przed rozpoczęciem prac, natomiast przed oddaniem ich do użytku, należy przeprowadzić inwentaryzację podwykonawczą.

Poza dokładnym zlokalizowaniem budynku, wytyczanie pozwala także usytuować charakterystyczne elementy, znajdujące się na działce i w jej bezpośredniej okolicy. Wytyczanie budynku zostaje przez geodetę oznaczone w dzienniku budowy. Po wspomnianych czynnościach należy zdobyć akceptację warunków technicznych dostawy mediów – energii elektrycznej, gazu, wody oraz odbioru ścieków i odpadów stałych.

Geodeta

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi geodezyjne. Zespół wykwalifikowanych, doświadczonych i wyróżniających się profesjonalnym podejściem geodetów zajmuje się wytyczaniem budynków, tworzeniem map geodezyjnych do celów projektowych, przygotowywaniem planów geodezyjnych oraz wsparciem inwestorów w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. Działamy zarówno na zlecenie klientów indywidualnych, jak i biznesowych, bez względu na rodzaj i rozmiar inwestycji. Zapraszamy do kontaktu!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: blog